[language-switcher]

Dieta ketogeniczna

Home → Dieta ketogeniczna

keto

Dieta Ketogeniczna

Dieta ketogeniczna opiera się na tłuszczach (mięsach, rybach, nabiale, jajach i niektórych warzywach) i eliminuje większość źródeł węglowodanów (makaronów, ryżu, kukurydzy, pieczywa). Dzięki obniżeniu insuliny pozwala na spektakularne efekty odchudzania bez uczucia głodu, a także znacząco poprawia poziom koncentracji.

* Aby uzyskać dostęp do aplikacji, pierwsze zamówienie należy złożyć online

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje wielu substancji odżywczych takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Dodatkowo musi otrzymywać również niezbędne witaminy i minerały. Dla poprawy stanu zdrowia niektórzy decydują się na ograniczenie spożycia pewnych grup produktowych, co w uproszczeniu można nazwać dietą eliminacyjną. Jedną z nich jest dieta ketogeniczna, która polega na rezygnacji ze spożywania węglowodanów. W ten sposób rolę dostarczyciela energii przejmują tłuszcze, co prowadzi do zwiększenia poziomu ciał ketonowych, czyli tzw. ketozy. Wielu zwolenników tej diety uważa, że ciała ketonowe mają większą efektywność niż glukoza. Mimo że są one wytwarzane w organizmie przez cały czas, jedynie ograniczenie węglowodanów pozwala na ich zwiększoną produkcję w wątrobie i zapewnienie w ten sposób odpowiedniej ilości energii.

Posiłki w diecie ketogenicznej

Osoby stosujące dietę ketogeniczną starają się, aby dobowe spożycie węglowodanów nie przekraczało 50 gramów. Czasami jest to nawet mniej. Ogólna zasada mówi o tym, że węglowodany to tylko 10% zapotrzebowania kalorycznego, jednak nie jest określony górny limit kalorii spożywanych w ciągu dnia. Z jadłospisu należy usunąć takie produkty jak pieczywo, ryż, makaron, fasola, kukurydza również w postaci płatków śniadaniowych, słodycze oraz napoje gazowane. Można je swobodnie zastąpić mięsem, oliwą z oliwek, nabiałem, jajkami, różnymi rodzajami orzechów i nasion, a także niektórymi warzywami jak pomidory, ogórki, sałata, szpinak, papryka czy bakłażan.

Wady i zalety diety ketogenicznej

Dieta ta została specjalnie opracowana do leczenia padaczki u dzieci, jednak po dalszych badaniach okazało się, że może ona mieć korzystny wpływ nie tylko na dzieci. Osoby odżywiające się w ten sposób potwierdziły zmniejszenie masy ciała, redukcję ilości występowania stanów migrenowych, brak uczucia głodu i zwiększenie wydolności organizmu. Specjaliści ponadto poinformowali, że przyczynia się ona do ograniczenia ryzyka zachorowania na cukrzycę i hamuje procesy nowotworowe. Wiele osób zauważa również negatywne skutki tej diety jak zaparcia, nudności, złe samopoczucie, dlatego nie każdy może ją stosować. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić szczegółowe badania laboratoryjne.

Dieta ketogeniczna — czy warto ją stosować?

Jeżeli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza to jak najbardziej. A jeżeli nie chcesz się martwić o posiłki, to Czysta Micha o nie zadba. Dieta ketogeniczna nie musi być skomplikowana. Warto wybrać nasz catering w mieście Białystok, a jeśli nie jest Wam po drodze, to nie musicie się martwić. Obsługujemy 1700 miejscowości na terenie całej Polski. Zapraszamy już teraz do skorzystania z naszej oferty.

Czysta Micha łączy się z Premium Box!

Dla wszystkich osób, które przeniosą swoje diety oferujemy jeden dzień gratis!