H
M
S
b19

Jak długo trzeba być na diecie redukcyjnej?

Chcesz schudnąć? Wiesz, że musisz jeść mniej niż Twoje zapotrzebowanie, dlatego planujesz sobie posiłki; czytasz różne artykuły i dowiadujesz się co musisz ograniczyć, a co możesz jeść. Nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedzi na jedno pytanie – jak długo musisz być na diecie? W Internecie znajdziesz mnóstwo teorii – jedni zalecają stosowanie diety przez 12 tygodni; inni twierdzą, że należy być na niej dopóty, dopóki się nie schudnie. Kto ma rację?

Długość diety redukcyjnej zależy od osoby

Czas stosowania diety redukcyjne, zależy od danego organizmu. Znaczenie ma również to, jak szybko możesz zgubić tkankę tłuszczową bez utraty mięśni oraz ile tkanki tłuszczowej chcesz zrzucić. Nie możemy więc jednoznacznie stwierdzić, że deficyt kaloryczny powinien trwać x tygodni. Potencjalny czas trwania diety da się jednak obliczyć (jeśli interesuje Cię stopniowe chudnięcie bez efektu jo-jo, a nie szybka dieta redukcyjna) i pokażemy Ci jak to zrobić.

Szybkość spalania tkanki tłuszczowej

Istnieje pewien limit ilości tkanki tłuszczowej, którą organizm jest w stanie dziennie spalić (metabolizować), zanim zacznie rozkładać coraz większe ilości tkanki mięśniowej w celu pozyskania energii. Dzięki najnowszym badaniom, jesteśmy w stanie ocenić, że organizm może spalić około 70 kalorii na 1 kg tkanki tłuszczowej dziennie. To dane eksperymentalne, jednak pozwalają na pewne obliczenia. Przekraczając tę granicę, organizm zaczyna spalać beztłuszczową masę ciała (FFM). Do wykonania obliczeń musisz znać również zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, którą można poznać poprzez zdjęcia poglądowe w Internecie lub dzięki profesjonalnym analizatorom tkanki tłuszczowej.

Dla przykładu – sugerujesz się zdjęciami poglądowymi, ważysz 115 kg i masz 40 proc. tkanki tłuszczowej. Aby obliczyć masę całkowitej tkanki tłuszczowej, mnożysz 115 kg przez 40 proc., co daje 46. Mnożąc tę liczbę przez podaną wcześniej wartość 70 kalorii, uzyskujemy wartość 3220 kcal. Tę liczbę możemy zaś pomnożyć przez 7 dni tygodnia, a następnie podzielić przez wartość 7000, ponieważ tyle kalorii znajduje się w 1 kg tkanki tłuszczowej (3220 x 7 = 22540; 22540/7000 = 3,22). Oznacza to, że możesz stracić około 3 kg na tydzień nie martwiąc się o utratę masy mięśniowej.

Niezależnie od tych wartości, dobrze jest dążyć do utraty 0,5-1 proc. masy ciała tygodniowo, ponieważ metoda ta jest uniwersalna zarówno dla osób chudych jak i z nadwagą. Jeśli masz >15 proc. tkanki tłuszczowej jako mężczyzna lub >25 proc. tkanki tłuszczowej jako kobieta, należy zgubić średnio od 0,75 do 1 proc. masy ciała tygodniowo; z kolei w przypadku <15 proc. tkanki tłuszczowej jako mężczyzna lub <25 proc. tkanki tłuszczowej jako kobieta, liczba ta powinna mieścić się w zakresie 0,5-0,75 proc.

Jak długo pozostawać w deficycie kalorycznym?

Jeśli masz nadwagę i chcesz poprawić swoje zdrowie, na początek warto stracić około 10 proc. masy ciała, co wystarczy do tego, by poprawić wrażliwość tkanek na insulinę, obniżyć ciśnienie, a także poziom glukozy we krwi. Każdy z nas jest inny, jednak ogólnie przyjmuje się, że mężczyźni powinni mieć mniej niż 15 proc. tłuszczu, a kobiety niż 25 proc.

Korzystając z poprzedniego przykładu – jeśli ważysz 115 kg, masz 40 proc. tkanki tłuszczowej i chcesz zejść do 15 proc., musisz stracić 25 proc, tkanki tłuszczowej (40 – 15 = 25). 115 kg mnożone przez 25 proc., daje nam w zaokrągleniu 29 kg, które musisz zgubić, aby osiągnąć 15 proc. zawartości tkanki tłuszczowej. Tracąc 0,75 proc. masy ciała tygodniowo, powinieneś mieścić się w zakresie 0,9-1,15 kg na tydzień (115 kg x 0,75 proc. = 0,9; 115 kg x 1 proc. = 1,15 kg). Chcąc zgubić 29 kg, zajmie Ci to 32 tygodnie (przy minimalnej utracie masy ciała) lub 25 tygodni (przy maksymalnej utracie).

Zbilansowana dieta redukcyjna – czy obliczenia pokrywają się z rzeczywistością?

To, jak szybko schudniesz i czy pokryje się to z obliczeniami, zależy od wielu czynników. Na proces utraty wagi wpływają też np. różne sytuacje losowe, imprezy, wesela czy wzmożony stres. Pamiętaj jednak, że bardzo duży deficyt w celu szybkiej utraty wagi może sprawić, że po kilku miesiącach kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą! Efekt jo-jo jest zmorą wielu z nas, dlatego doradzamy Ci jak chudnąć mądrze. Zbilansowana dieta redukcyjna pozwoli na utrzymanie masy ciała; pytanie jak trzymać się diety przez tak długi okres? Przyjmując, że miałbyś być na diecie 25-32 tygodnie, oznacza to trzymanie się ścisłej diety przez 6-8 miesięcy, a może i dłużej. Z pomocą przychodzi catering dietetyczny!

Dieta na redukcję z cateringiem

Nawet najlepsza dieta redukcyjna może być dla Ciebie wyzwaniem – ciągłe przygotowywanie posiłków wiąże się z brakiem czasu i rutyną. Dobrze wiemy, że niekiedy bardzo ciężko jest wytrwać na diecie – wstajesz o 6.00 rano i szykujesz śniadanie, następnie idziesz na 8h do pracy, gdzie okazuje się, że masz mnóstwo zadań i nie zdążyć wyjść na lunch. Wracasz po 17.00 i dopiero wtedy zabierasz się za przygotowywanie obiadu. A co z kolacją? Nie masz siły jej zrobić, a więc idziesz spać głodny. Warto wówczas pomyśleć o cateringu dietetycznym – wesprzemy Cię na diecie redukcyjnej – przygotujemy dla Ciebie posiłki i dostarczymy je pod Twoje drzwi! W ofercie mamy również catering sportowy oraz catering dla dzieci.

Czysta Micha - Catering dietetyczny

Czysta Micha to dynamiczna firma cateringowa, dedykowana promowaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie naturalnych, odżywczych posiłków. Koncentrujemy się na eliminacji przetworzonej żywności, wykorzystując wyłącznie świeże składniki bez konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy.

Najpopularniejsze diety

Najnowsze wpisy

Zamów teraz

Nie zwlekaj – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z naszym wyjątkowym cateringiem dietetycznym Czysta Micha!