H
M
S
b20

Hibiskus, bratek, aksamitka i inne kwiaty jadalne.

Nowa żywność, ale z długą historią. Kwiaty jadano i dodawano do potraw już w starożytności. Spożywali je starożytni Chińczycy, Rzymianie i Grecy. O ile nikogo nie dziwi konfitura z płatków róży, czy herbata przyrządzona z kwiatów rumianku, to już wielu z nas z niedowierzaniem przygląda się rozkwitniętym mleczom w cieście, czy pomarańczowej miechunce niepodobnej do niczego innego.
Czy kolorowym częściom roślin kwitnących na talerzu powiedzieć stanowcze: TAK? Po co wracamy do kwiatów na talerzu?

Jadalne kwiaty?

Wyciągi z kwiatów od wieków są szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym i przemyśle farmaceutycznym. Olejki, maceraty, wyciągi od lat dbają o skórę głowy, twarzy, czy wspomagają walkę podczas chorób skóry, ale całkiem niedawno kwiaty świadomie wróciły do jadłospisów i menu. Kwiaty jadalne posiadają bogate walory smakowe, dietetyczne oraz prozdrowotne. O tych estetycznych, które są oczywiste i widoczne gołym okiem wspominać nie trzeba.

Które kwiaty są jadalne? Zadziwiająco dużo.

Wymienimy tutaj te, które od lat używane są w polskiej kuchni:, róża, lawenda, kwiat malwy sudańskiej, czyli kwiaty hibiskusa, bratek jadalny, aksamitka, Stokrotka pospolita, ciemne kwiaty malwy, rumianek, kwiaty mlecza, miechunka, czy maleńkie fiołki.

To tylko niektóre z ogromnego wyboru jaki daje nam matka natura. Jeśli tylko pochodzą z uprawy bez oprysków i chemii, to na stole może wylądować nawet pół ogrodu. To wybór, który oprócz uroku, ma jeszcze jedną cechę.

Te pozornie delikatne roślinny skrywają w sobie moc właściwości odżywczych. Pewnym jest, że włączając je do codziennej diety można znacząco poprawić jakość zdrowia.

Kwiat hibiskusa, a może aksamitka? Właściwości zdrowotne kwiatów.

Działanie lecznicze niektórych gatunków kwiatów jadalnych jest częściowo związane z silnym działaniem antyoksydacyjnym. Naukowcy uważają, że związki polifenoli zawarte w kwiatach są przyczyną antyoksydacyjnych właściwości. Już w 2012 roku wykazano w badaniach, że niektóre kwiaty mają więcej polifenoli niż owoce. Są to m.in kwiaty rumianku, i kwiaty Nasturcji.

Hibiskus

Przeanalizujmy Hibiskus znany w Polsce głównie jako herbata z Hibiskusa. Nie każdy Hibiskus jest jadalny, a ten z któreog pochodzą kwaity to Wbrew pozorom, mimo swojego pochodzenia ze wschodniej Azji te ogromne kwiaty to niezwykle szeroko stosowany produkt w branży spożywczej.

W zasadzie nawet kiedy nie kupujesz herbaty z tego kwiatu, to jego kwaskowaty smak może Cię prześladować, jeśli pijasz herbaty owocowe. W większości składu owocowych naparów Hibiskus zajmuje wysokie miejsce w składzie. Dlatego postanowiliśmy na start przeanalizować jakie właściwości ma Hibiskus.

Herbata z hibiskusa to świetne źródło kwasów organicznych (15-30 % całkowitej zawartości rośliny). zawiera: kwas cytrynowy, kwas jabłkowy i kwas winowy. Aromatyczna herbata z samego hibiskusa ma ogromny potencjał terapeutyczny, bo zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy: flawonoidy, antocyjany i związki fenolowe. A te:

  • uszczelniają naczynia krwionośne,
  • mają właściwości immunomodulujące, a także obniżające ciśnienie,
  • mają działanie przeciwzapalne i wspomagają oczyszczanie organizmu.

Kwiaty hibiskusa to też składniki odżywcze i witaminy: C, A i Emangan, potas, magnez, żelazo. Dodatkowo znajdziemy jeszcze polisacharydy i olejki eteryczne.

No dobrze, a coś bardziej popularnego, z naszego podwórka, co możemy wrzucić do sałatki, nie w postaci herbaty z hibiskusa?

Aksamitka.

Pierwsze skojarzenie z aksamitką? Zgadujemy- miejski klomb?

Chcemy odczarować te kwiaty i dlatego Aksamitki zapraszamy do stołu Aksamitka charakteryzuje się intensywnym cytrusowym smakiem podobnym do grejpfruta, stosowane jest głównie do aromatyzowania sałatek i deserów;

Czego dobrego można spodziewać się po aksamitkach? To świetne źródło luteiny. Ten barwnik z grupy karetonoidów zbiera się w organizmie i ma korzystny wpływ na pracę oczu i bystrość wzroku. Luteina zalecana jest dla osób, które pracują w sztucznym oświetleniu i przed komputerem, a także tym sięgającym po tytoń i kofeinę oraz genetycznie zagrożonym jaskrą lub zaćmą. Właśnie takie osoby powinny sięgać po aksamitki jadalne.

Warto wiedzieć, że zawartość luteiny w kwiatach aksamitki może być wielokrotnie wyższa niż jej stężenie w dostępnych suplementach diety. Skoro jest dostęp do źródła, po co sięgać po tabletki?

O czym pamiętać jedząc kwiaty?

Naczelną zasadą spożywania kwiatów jest: wybieraj te, które wiesz, że są bezpieczne do spożycia i te, które potrafisz rozpoznać. Nie sięgaj i nie jedz przydrożnych kwiatów ani tych zebranych w parkach.

Nie wszystkie kwiaty są identyczne nawet jeżeli są z tego samego gatunku. Warto o tym pamiętać bo np. nie wszystkie kwiaty Hibiskusa są jadalne. Do tych bezpiecznych należy Ketmia szczawiowa, czy Róża chińska. Nie jadalny jest hibiskus bylinowy, hibiskus ogrodowy, czy hibiskus bagienny.

Jadalne kwiaty są uprawiane w gospodarstwach i na farmach, dlatego bez wiedzy botanicznej na zrywanie wprost z ogrodów trzeba uważać. Nie masz pewności? Po prostu raz na jakiś czas zafunduj sobie catering z kwiatami.

Zjadaj tylko płatki. Pamiętaj, że kwiaty mogą alergizować, więc zanim do sałatki dorzucisz ogromną garść bratków, wcześniej wprowadź je stopniowo i nie sięgaj po całe kwiaty- słupki i pręciki bywają gorzkie i mogą zaostrzyć reakcje alergiczne.

Co z kwiatów hibiskusa, a co z bratków? Smaki kwiatów.

Przepisów na sałatki, desery, przystawki, dania z udziałem kwiatów jest mnóstwo. My proponujemy po krótce zapoznać się ze smakiem i możliwościami kulinarnymi poszczególnych kolorowych smakołyków, aby wiedzieć, czy np. Rukola i Nagietek to na pewno dobre zestawianie w sałatce, a picie herbaty z Lawendą to dobry pomysł i tak:

  • Bratek ogrodowy – ma winny, lekko trawiasty smak, wykorzystywany jest do dekoracji wytrawnych dań, sałatek i deserów.
  • Nagietek lekarski – kwiaty oddają szafranowy kolor, mają lekko pikantny smak Świetnie komponują się do dań z z ryżu, jako dodatek do zup mięsnych, miękkiego sera, deserów.
  • Nasturcja większa – posiada intensywny zapach i ostry smak, stosowana jako dodatek do potraw z serem, potraw z jajek, a marynowane pączki świetnie zastąpią kapary.
  • Stokrotka – kwiaty dodaje się do sałatek, nasycone cukrem stanowią składnik deserów.
  • Dynia i cukinia W smaku mają lekko słodkawe. Zbiera się je kiedy są już otwarte. Kwiatów nie należy myć, gdyż są bardzo delikatne i kruche dlatego je tylko oczyszczamy.
  • Chryzantema – to lekko gorzki smak, używana jako dodatek do zup.
  • Róża – dodawana do sałatek, przetworów, syropów i ciast.

Czysta Micha - Catering dietetyczny

Czysta Micha to dynamiczna firma cateringowa, dedykowana promowaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie naturalnych, odżywczych posiłków. Koncentrujemy się na eliminacji przetworzonej żywności, wykorzystując wyłącznie świeże składniki bez konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy.

Najpopularniejsze diety

Najnowsze wpisy

Zamów teraz

Nie zwlekaj – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z naszym wyjątkowym cateringiem dietetycznym Czysta Micha!