Ktoś kiedyś udowodnił, że warzywa są zdrowe. Stanowią podstawę piramidy żywieniowej. Dlaczego więc ziemniak, który jest warzywem, władca polskich jadłospisów, dostał miano tuczącego?
Ci, którzy chcą schudnąć często odrzucają ziemniaki podpierając się stwierdzeniem, że: od nich się tyje i rozciągają żołądek. Idąc tym tropem, podnosimy mit o ziemniaku raz jeszcze i przyglądamy się ziemniakom, które mimo wszystko, nie spadają w rankingach hitów naszych talerzy i cieszą się dużą popularnością.
Kariera ziemniaka w Polsce.
Historia ziemniaka w Polsce to ponad 3 stulecia!… ale nie od razu porwał polskie podniebienia.
O pochodzeniu ziemniaka przeczytacie tutaj. Właściwie żadne z warzyw nie doczekało się też tylu różnych nazw: mówimy o pyrach, kartoflach, czy grulach. Określenie: ziemniak utrwaliło się dopiero w XX w XX wieku. Wcześniej w kulinarnych opracowaniach posługiwano się nazwą kartofel.
Sprowadzenie ziemniaka związane jest z panowaniem Jana III Sobieskiego (to on podarował Marysieńce romantyczny wór egzotycznych wtedy ziemniaków). Ówczesny ogrodnik królewski przyczynił się do upowszechnienia ziemniaków, bo sadził je w ogrodach królewskich. Ogrodnik Jan Łuba rozpowszechnił w Warszawie uprawę w czasach króla Augusta Mocnego.
Dopiero w XIX wieku ziemniak stał się istotny w gospodarce. Polski dorobek hodowlany zniszczyła II Wojna światowa. Jednak czasy powojenne pokazały, że uprawa ziemniaka z powodzeniem wróciła na polskie tereny.
Ziemniak to sztandarowy produkt kuchni PRL-u.
A w Polsce współczesnej jest ponad 120 odmian ziemniaka!
Zdrowe jedzenie to również ziemniak.
Ziemniaki, lubiane są przez 80% Polaków.
Zazwyczaj podawane w ramach obiadu. Z badań, które przeprowadzono podczas kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” wynikło, że aż 77% z nas zjada ziemniaki kilka razy w tygodniu, a 14% je ziemniaka każdego dnia!
I bardzo dobrze, bo ziemniak to niezwykle szlachetne i bogate warzywo. Przełamujemy mit, że tuczy, ale podtrzymujemy, że jest jednym z bardziej sycących. Ziemniak to 80% wody o 20% stałych substancji.
Jakie ziemniak ma właściwości?
Zawiera witaminy: D, K, E, B6, dużo witaminy C oraz niewielkie ilości witamin: A, B1, B2, B3 oraz PP. Składniki ziemniaka to też sole mineralne: sód, potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, jod i inne. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego oraz skrobi, więc możemy je jadać bez wyrzutów sumienia. Działają moczopędnie i tym samym oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji. Usprawniają pracę mózgu i wzmacniają układ nerwowy. Jest lekkostrawny, a związki w nim zawarte łatwo się wchłaniają.
Kartofle to głównie węglowodany złożone dlatego sycą i są nośnikiem energii. Żeby wykorzystać potencjał energetyczny na 100% w diecie powinien pojawić się pyszny pomysł ugotowania ziemniaków na parze, nie obierając go. Po drugie, żeby ułatwić przyswajane węglowodanów z ziemniaka dobrze jest stworzyć proste, pyszne i zestawić ziemniaki z białkiem np. soczewicą.
Lekki obiad to zimne ziemniaki.
Czy o ziemniaku wiesz już wszystko? Z pewnością mamy wytrenowane wszystkie sposoby jego obróbki. Warto wiedzieć, jak je przygotować, by służyły nie tylko naszemu zdrowiu, ale i… sylwetce. O sposobach na zachowanie walorów odżywczych i dietetycznych nie mówiło się często w kuchniach naszych babć czy mam.
Istnieje sposób na zdrowe obiady z ziemniakami w roli głównej. Otóż sposób, który pozwala zmniejszyć kaloryczność ziemniaków jest prosty.
Ugotuj i schłodź.
Ten zdrowy trik wykorzystuje właściwości skrobi ziemniaczanej. Ta po ugotowaniu i schłodzeniu staje się odporna na działanie enzymów trawiennych, staje się słabo przyswajalna więc organizm nie czerpie z niej kalorii.
Ugotowane i ostudzone ziemniaki mają mniej kalorii, ale też pomagają kontrolować poziom glukozy po posiłku, korzystnie wpływają na stan mikroflory bakteryjnej, chronią przed niektórymi nowotworami i regulują poziom cholesterolu we krwi.
Ziemniak nie straszny w odchudzaniu jeżeli…
…. nie zjadasz go w ilości ponadprzeciętnej. W każdej plotce jest trochę prawdy. Podobnie jest z mitem o tuczącym ziemniaku. Prawdą jest, że ziemniaki są sycące, a zjadanie zbyt dużej ich ilości po prostu rozciąga żołądek i to jest podstawa mitu o tuczącym ziemniaku.
Te proste warzywa skojarzone też zostały z nawykiem i oskarżone o gromadzenie tłuszczu w organizmie, tylko dlatego, że towarzyszą wszystkim innym potrawom. A przecież jeżeli robisz ziemniaczane plasterki, to nie przygotowuj ich w głębokim tłuszczu – upiecz. Postaw też na gotowane ziemniaki.
Dlaczego ? Są po prostu zdrowsze!
Tłuczone ziemniaki wzbogacone dodatkiem mleka i masła zawierają 96 kcal w 100 gramach. Frytki to już trudny temat w dbaniu o figurę, bo ten szybki obiad, dostarcza 274 kcal na 100 gramów. Propozycje pysznie przyrządzonych fit obiadów z ziemniakami ze szpinakiem, suszonymi pomidorami znajdziesz w Internecie w niezaliczonej ilości. Trzeba stosować tylko kilka zasad, które spowodują, że ziemniaki na diecie są zupełnie bezpieczne.
Zamiast dużej ilości oleju zjedź ziemniaki z wędzonym łososiem, z czosnkiem i przyprawami. Zamiast kurczaka z sosem pomidorowym i ziemniakami zdrowsze będą same ziemniaki z pieczoną cukinią i pieprzem.
Ziemniak na kolację i ziemniak na drugie śniadanie!
Dieta ziemniaczana znana jest jako świetny sposób na odchudzanie już od połowy XIX wieku. Wielką popularność zyskała w 2016 roku i skoro powstała dieta ziemniaczana, która pozwala stracić 0,45 kg dziennie, to chyba jednoznacznie możemy rozprawić się z mitem o tuczącym ziemniaku.
Dieta powinna trwać od 3 do 5 dni. Jest skuteczna przy krótkiej utracie wagi, bo ziemniaki, jak bogate by nie były, to nie są w stanie zabezpieczyć całościowego zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze.
Ziemniaki mają być wyłącznie w postaci gotowanej, spożywane jako posiłek dwa razy dziennie. Podczas stosowania diety ziemniaczanej można podjadać między posiłkami, pod warunkiem, że przekąskami są produkty niskokaloryczne np. szparagi, cukinia, szpinak. Najlepiej odstawić na bok makaron, czy naleśniki i dać pole do działania ziemniakom