Chcesz wiedzieć, jaki jest prawdziwy sposób na odchudzanie brzucha? Zanim odpowiemy na to pytanie, należy podkreślić, że w tłuszczu na brzuchu nie ma niczego złego. Robią Ci się fałdki, gdy siadasz na kanapie? To całkowicie normalne! Musisz jednak dbać o to, aby tkanki tłuszczowej na brzuchu nie było zbyt dużo, ponieważ ma to wpływ na otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jeśli oczekujesz banalnych propozycji – jak mieć płaski brzuch, który znajdziesz we wszystkich magazynach, rozczarujesz się. W tym artykule podamy Ci praktyczne i realistyczne odpowiedzi na pytanie jak osiągnąć szczupłą sylwetkę.
Masz problem ze spaleniem tkanki tłuszczowej z brzucha? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Dlaczego tłuszcz z brzucha ma znaczenie?
Być może zauważyłeś, że ludzie są różnie ukształtowani niezależnie od tkanki tłuszczowej. Gromadzi się ona w różnych miejscach – u niektórych jest to brzuch, u innych uda, a u jeszcze innych ramiona czy biodra. Wyróżniamy dwa rodzaje tłuszczu – tłuszcz podskórny oraz trzewny, który otacza narządy w jamie brzusznej. Jeśli ktoś ma więcej tłuszczu podskórnego, będzie miał też więcej tłuszczu trzewnego, choć nie zawsze. Czasami dana osoba może wyglądać na dość szczupłą, z niewielką ilością tłuszczu podskórnego, ale nadal może mieć wyższy poziom tłuszczu trzewnego.Kiedy tłuszcz gromadzi się na brzuchu?
Miejsce, w którym przechowujemy tłuszcz, zależy przede wszystkim od hormonów, genetyki czy niektórych schorzeń. Czynniki, które mogą spowodować gromadzenie się tłuszczu trzewnego, obejmują:- wyższy procent tkanki tłuszczowej – chociaż genetyka i hormony wpływają na rozkład tłuszczu, osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej są bardziej narażone na większą ilość tłuszczu trzewnego w okolicach narządów wewnętrznych
- płeć męska – w porównaniu do kobiet przed menopauzą, mężczyźni częściej mają tłuszcz w okolicy brzucha,
- menopauza – z powodu zmian hormonalnych kobiety mają tendencję do zmiany dystrybucji tkanki tłuszczowej. Po menopauzie zmniejsza się gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach nóg i zwiększa się w okolicy jamy brzusznej,
- wiek – wraz ze starzeniem się komórek tłuszczowych, wydzielają one więcej czynników zapalnych, a także ulegają redystrybucji z zapasów podskórnych do trzewnych,
- chronicznie wysoki poziom kortyzolu,
- posiadanie pewnych wariantów genów.
Jak zrzucić brzuch w 6 krokach
Kluczem do płaskiego brzucha jest umiejętność ciągłego powtarzania i ćwiczenia (czasem nudnych i banalnych) zachowań zdrowotnych. Być może teraz przewracasz oczami i mówisz sobie w myślach: „już to słyszałem, nic nowego”, ale uwierz nam – jeśli wykonasz te kroki, zobaczysz namacalne rezultaty i będziesz w stanie je utrzymać.- Zastanów się dokładnie, dlaczego chcesz spalić tłuszcz z brzucha. Czy zalecił Ci to lekarz? Chcesz mieć widoczne mięśnie brzucha? A może przechodzisz przez trudny okres w swoim życiu i szukasz sposobu, żeby poczuć się lepiej? Zastanów się dobrze, czy na pewno chcesz i potrzebujesz tej zmiany i czy ta zmiana jest warta wysiłku.
- Zaakceptuj fakt, że nie ma żadnej sztuczki pozwalającej na szybkie odchudzanie brzucha. Co prawda nie brakuje książek czy programów treningowych o chwytliwych tytułach, np. „Płaski brzuch w 4 tygodnie”, jednak to tylko marketing. Tak samo jak nie możesz schudnąć tylko na podbródku, tak nie schudniesz tylko z brzucha. Dlaczego o tym wspominamy? Im szybciej zrozumiesz, że nie warto się łapać na tanie chwyty marketingowe, tym szybciej zaczniesz robić to, co działa.
- Unikaj żywności przetworzonej, ponieważ bardzo łatwo jest się nią przejeść. W żywności typu fast-food znajdują się duże ilości tłuszczów trans, które mogą powodować zwiększenie ilości tłuszczu trzewnego.
- Jedz powoli – najważniejszy w przezwyciężeniu przejadania jest czas, który został dany naszemu organizmowi na wysłanie sygnału o sytości. Im szybciej i mniej świadomie jesz, na przykład oglądając ulubiony serial, tym większe ilości jedzenia pochłaniasz.
- Znajdź aktywność fizyczną, która sprawi Ci przyjemność. Nie musisz biegać tylko dlatego, że inni biegają albo wyciskać kilogramy na siłowni. Ćwiczenia na płaski brzuch działają tylko wtedy, kiedy są wykonywane regularnie. Aby znaleźć w sobie konsekwencję, musisz robić to, co lubisz. Jeśli danego dnia masz ochotę na spacer, zrób to. Kolejnego dnia możesz pójść na zumbę, a następnego wybrać taniec z dziećmi do intensywnej muzyki. Dołóż do tego kilka ćwiczeń na brzuch.
- Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny – nie stresuj się samym faktem, iż chcesz schudnąć. Możesz uważać, że to banał, ale badania pokazują, że zdrowe podejście do samego siebie i odżywiania łączy się z większą konsekwencją na co dzień i lepszymi wynikami. Samokrytyka może zaś prowadzić do zaburzeń odżywiania, a nawet depresji.