Jeśli regularnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego ciągle jesteś zmęczony, ten artykuł jest dla Ciebie! Możesz to przypisać jesiennej chandrze, pochmurnej pogodzie, natłokowi pracy czy zbyt małej ilości snu, jednak problem często jest bardziej złożony – przyczyny zmęczenia mogą być wzajemnie połączone. Warto je zrozumieć, aby skutecznie sobie z tym radzić.
Przyczyny zmęczenia związane ze stylem życia
Nasz styl życia, szczególnie w ostatnich czasach, jest bardzo szybki i absorbujący. Ciągle pracujemy, mamy mnóstwo zajęć dodatkowych, prowadzimy życie z zawrotną prędkością i rzadziej spędzamy czas na spokojnie, w rodzinnym gronie – w rezultacie nasila to uczucie ciągłego zmęczenia. Nie pomaga tu również spożywanie alkoholu i zbyt dużej ilości kawy. Dodajmy do tego jeszcze niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, podjadanie w biegu i otrzymujemy cały szereg czynników, które przyczyniają się do uczucia ciągłego zmęczenia. Szczególny wpływ na ten stan ma również sen.
Jak mieć więcej energii i poradzić sobie ze zmęczeniem?
Internet jest pełen szybkich sposobów na radzenie sobie ze zmęczeniem – „weź suplement x!” „Jedz więcej owoców i warzyw!” „Spróbuj bullet proof coffee i dodaj masło do kawy!” Pytanie co, jeśli nawet spróbowałeś tych wszystkich suplementów i sposobów, wykonałeś badania i jesteś zdrowy, a dalej czujesz się zmęczony? W tym artykule mamy dla Ciebie trzy bardzo nieoczywiste rozwiązania.
1. Zoptymalizuj środowisko, w którym śpisz
Relaksujące otoczenie jest niezbędne do dobrego snu. Śpimy lepiej, gdy nasza sypialnia jest zoptymalizowana pod względem komfortu, światła, hałasu i temperatury. Przeprojektuj więc swoje miejsce do spania, pozbądź się bałaganu i przekształć sypialnię w przestrzeń spokoju. Postaraj się nie gromadzić ubrań poza szafą, a sterta naczyń niech trafi w zlewu lub zmywarki. Możesz również dostosować:
- Światło – przyciemnione lub o ciepłej barwie, może pomóc Ci się zrelaksować. Postaraj się wieczorem spędzać czas w ciemniejszych pomieszczeniach, możesz np. zapalić zapachowe świeczki, dzięki temu przygotowujesz się stopniowo do snu wyciszając organizm. Pamiętaj, że ekspozycja na niebieskie światło tuż przed snem, np. z ekranu telefonu czy laptopa, może pobudzać organizm.
- Temperaturę otoczenia – temperatura ciała podczas snu spada, dlatego chłodne otoczenie uważa się za bardziej sprzyjające zasypianiu, choć niektórzy wolą ciepło i jest ono dla nich bardziej relaksujące. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, możesz wziąć ciepłą kąpiel przed snem lub po prostu spędzić wieczór pod kocem.
- Dźwięki – wielu ludzi potrzebuje ciszy, aby mieć dobry sen, inni zaś twierdzą, że muzyka, dźwięki natury lub biały szum są bardziej relaksujące. Nowością są aplikacje ułatwiające zasypianie, a także stosowanie medytacji w ciszy lub przy delikatnych dźwiękach. Spróbuj ułożyć swój własny rytuał zasypiania.
- Dotyk – zwróć uwagę na to, w czym śpisz oraz na materiał, z którego zrobiona jest Twoja pościel. Wybieraj miękkie materiały, które utulą Cię do snu.
2. Zadbaj o środowisko, w którym żyjesz
Potrzebujemy więzi społecznych, lecz niestety dość często obracamy się wśród ludzi, którzy wysysają z nas energię. Przy odpowiednich osobach czujemy się bezpiecznie, możemy być sobą i swobodnie komunikować swoje potrzeby, zaś kiedy w Twoim najbliższym kręgu znajdują się Ci, przy których czujesz się niepewnie i nie możesz podzielić się z nimi swoimi uczuciami, ukrywanie prawdziwego siebie staje się bardzo wyczerpujące.
Istnieje również coś takiego jak zjawisko niewidzialnego stresu. Prawdopodobnie dobrze zdajesz sobie sprawę, czym jest widzialny stres, gdyż doświadczasz go na co dzień. Mnóstwo zadań w pracy, płacz niemowlęcia o czwartej nad ranem, stresująca prezentacja przed tłumem ludzi. W tym samym czasie po cichu podkrada się do Ciebie cichy stres. Przykładów może być wiele, podamy tu kilka z nich:
- zbyt dużo informacji – w dzisiejszych czasach, gdy technologia jest bardzo rozwinięta, informacje uderzają nas z każdej strony. W pracy ciągłe e-maile, rozmowy wideo i na czacie, po pracy Instagram, filmy na Youtube i zakupy online; włączamy telewizor, gdzie zasypują nas reklamy produktów, ubrań, suplementów i leków… Sama informacja nie jest problemem – problemem jest ich nadmiar;
- praca z ludźmi – np. obsługa klienta, ale także inne rodzaje takiej pracy mogą być bardzo wyczerpujące. Całymi dniami należy być miłym, pozytywnym, cierpliwym i nie dać się zbić z tropu, choć nierzadko trafiają się ludzie, którzy są niegrzeczni i obraźliwi. Ten rodzaj pracy jest nawet równie wyczerpujący co praca na budowie;
- drobne dźwięki, które mają miejsce zbyt często, na przykład alarm w okolicy, który włącza się kilka razy w tygodniu, sąsiedzi słuchający głośno muzyki każdego wieczoru, psy szczekające u sąsiada z naprzeciwka. Zazwyczaj dobrze sobie radzimy z takimi stresorami, jednak czasem jest ich zbyt dużo i dochodzi do przeciążenia organizmu.
Jak sobie z tym poradzić? Niestety nie mamy jednej odpowiedzi. Postaraj się pamiętać o tym, że to Ty wybierasz ludzi, wśród których się obracasz. Jeśli nie czujesz dobrze w czyimś towarzystwie, musisz wykluczyć go ze swojego codziennego życia. Postaraj się też ograniczyć social media w niektóre dni; możesz również spróbować medytacji, która pomoże Ci z drobnymi stresorami.
Odpowiednia dieta pomoże Ci ze zmęczeniem
Wbrew pozorom, dieta to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na uczucie zmęczenia. Odpowiednio zbilansowana, poprawia funkcjonowanie organizmu i odporność na stres. Ważne jest również jedzenie o regularnych porach, gdyż pomaga to utrzymać stały poziom cukru we krwi przez dłuższy czas, co zapobiega zmęczeniu.
Najlepszym sposobem na zdrową, zbilansowaną dietę, jest catering dietetyczny – codziennie dostajesz przygotowane przez nas posiłki i nie musisz poświęcać czasu na gotowanie. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że codziennie mamy dla Ciebie nowe propozycje, dzięki którym odzyskasz energię do życia!