Chcesz schudnąć? Wiesz, że musisz jeść mniej niż Twoje zapotrzebowanie, dlatego planujesz sobie posiłki; czytasz różne artykuły i dowiadujesz się co musisz ograniczyć, a co możesz jeść. Nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedzi na jedno pytanie – jak długo musisz być na diecie? W Internecie znajdziesz mnóstwo teorii – jedni zalecają stosowanie diety przez 12 tygodni; inni twierdzą, że należy być na niej dopóty, dopóki się nie schudnie. Kto ma rację?
Dlaczego podjadamy?
Zanim zaczniesz być wściekły sam na siebie po zjedzeniu całej paczki chipsów lub czekolady, pamiętaj, że przetworzona żywność została opracowana tak, abyśmy nie mogli się jej oprzeć i zjedli jej duże ilości. Jeśli czujesz, że nie masz kontroli nad tym, co jesz, nie zawsze musi to oznaczać chorobę – nawet w przypadku, gdy na co dzień zdrowo się odżywiasz, może zdarzyć się tak, że nagle nabierzesz ochoty na fast food i przetworzone jedzenie. Chętnie sięgnąłbyś np. do zamrażarki po łyżkę lodów, a w misce z lodami wylądowałaby jeszcze czekolada i syrop karmelowy. Pragnienie spożycia niektórych pokarmów jest tak silne, że czasem nawet najbardziej zmotywowani ludzie czują się bezsilni. Jeśli zdarzają Ci się takie epizody, miej świadomość, że nie tylko Tobie.
Czym jest przetworzona żywność?
Istnieje cała branża poświęcona tworzeniu żywności, która jest tak smaczna, że nie możesz się jej oprzeć, w końcu rzadko zdarza się, że powiesz sam do siebie: „zjadłem zbyt dużo brokułów. Były takie pyszne, że nie mogłem się oprzeć”. Można lubić brokuły, ale to zdanie brzmi śmiesznie, prawda? Nie mówimy tu o zdrowej, naturalnej żywności, lecz o żywności przetworzonej, która została zmodyfikowana pod kątem smaku czy tekstury i ma trafiać do jak największej ilości ośrodków przyjemności, w tym w mózgu i jamie ustnej.
Przetworzone pożywienie jest przyjemne w spożyciu, daje natychmiastową satysfakcję i jest łatwe do zjedzenia w dużych ilościach. W wielu przypadkach również wygląda i pachnie bardziej atrakcyjnie niż tradycyjne posiłki.
Dlaczego potrafimy zjeść więcej przetworzonej żywności?
Istnieją cztery podstępne sposoby, w jakie oszukuje nas przetworzona żywność i sprawia, że chcemy jej więcej. Często nie zdajemy sobie z nich sprawy, dlatego poznając je, będziesz wiedział, jak przestać podjadać.
1. Reklamowanie żywności jako „zdrowa”
Marketing często przekonuje nas, że przetworzona żywność jest zdrowa, a na etykietach umieszcza modne hasła zdrowotne – „eko, „wegańskie”, „bezglutenowe”. W efekcie nawet zwykłe produkty zmieniają się w bezglutenowe, również chipsy reklamowane są jako zdrowe, ponieważ są pieczone w piekarniku lub smażone na zdrowym oleju; także płatki śniadaniowe nagle stają się bezglutenowe i nie zawierają cukru. Większość z nas nie zerknie już w skład tych produktów, bo wierzymy, że skoro coś jest bezglutenowe lub eko, musi przecież być zdrowe.
Marketing produktów przetworzonych składa się również z języka korzyści – namawiania do zrobienia sobie przerwy w pracy, dbania o siebie; popularne jest hasło „zasługujesz na to”. Brzmi to niewiarygodnie, ale przypomnij sobie reklamę Snickersa i zawarte w niej przesłanie – „głodny nie jesteś sobą”. Jeżeli więc jesteś głodny, powinieneś zjeść Snickersa, bo zasłużyłeś na odrobinę przyjemności, żeby „być sobą”. To wszystko sprawia, że podświadomie dajemy sobie przyzwolenie na jedzenie fast foodu, kiedy czujemy się źle.
2. Tańsze produkty sprawiają, że węszymy okazję
Od małego uczy się nas, aby kupować więcej za mniej. Wybierając między sokiem pomarańczowym za 2,50 a 5 zł, chyba każdy z nas wybierze tańszą opcję, jednak to czego tutaj nie uwzględniamy, to jakość produktu – droższy sok prawdopodobnie będzie miał więcej wartości odżywczych, ponieważ produkowany jest w inny sposób. Dlatego też to, że w cenie 5 zł kupisz dwa tańsze soki, niestety przekłada się na jakość, a później na Twoje zdrowie. Na krótką metę zaoszczędzisz, lecz na dłuższą może to spowodować gorszy stan zdrowia i późniejsze wydatki. Zastanów się więc, czy warto.
3. Różnorodność fast foodów
Duży wybór nas ekscytuje – różnorodność produktów w sklepie sprawia, że masz ochotę na jeszcze więcej. Wyobraź sobie, że stoisz przed działem ze słodyczami, bo chciałeś kupić batonika, lecz jest ich tak dużo, że zamiast jednego, bierzesz dwa batoniki w czekoladzie, jeden kokosowy, kolejny karmelowy, a później sięgasz jeszcze po kwaśne żelki, żeby przełamać smak słodkiej czekolady.
4. Wiele smaków na raz
Produkty przetworzone zazwyczaj zawierają w sobie cukier, tłuszcz i sól. To połączenie sprawia, że nie możemy im się oprzeć. Może się to wydawać nie co dziwne, bo raczej nie będziesz miał ochoty na łyżeczkę cukru, oleju czy soli osobno – w połączeniu ze sobą te smaki działają niestety jak narkotyk. Tłuszcz i sól w chipsach i nachosach, tłuszcz i cukier w lodach, ciastkach i krówkach… a połączenie trzech składników? Mogą to być np. solone frytki z ketchupem. Żywność przetworzona uderza w ośrodki przyjemności, gdyż jest intensywnie aromatyzowana i prawie rozpływa się w ustach – dlatego jesteś w stanie coś zjeść bardzo szybko, jeszcze zanim Twój mózg wyśle sygnał „dosyć!”.
Jak poradzić sobie z podjadaniem?
Teraz wiesz już, dlaczego tak trudno jest Ci przestać, a dzięki tej świadomości łatwiej będzie Ci się kontrolować. Mamy dla Ciebie również trzy sposoby, jak przestać podjadać.
- Pamiętaj, że łatwość spożycia danego posiłku (mniejsza ilość do przeżucia) sprawia, iż mózg nie nadąża za Twoim jedzeniem. Im więcej musisz przeżuć, tym dłużej jesz, aż mózg wyśle sygnał sytości. Dlatego jeśli mimo wszystko jesz fast foody, rób to wolniej – dokładnie przeżuwaj, miej świadomość. Dzięki temu szybciej poczujesz sytość i będziesz w stanie przestać.
- Wykorzystaj naukę o nawykach – zastanów się, co wyzwala w Tobie chęć na przetworzone jedzenie. Może to być np. uczucie smutku lub pora dnia – w południe zawsze pijesz kawę i sięgasz po ciastko. Bądź uważny, zidentyfikuj problem; następnie znajdź nowe zachowanie, które będzie odpowiedzią na Twój wyzwalacz. Jesteś smutny? Spróbuj najpierw zadzwonić do przyjaciela albo obejrzeć ulubiony serial; znajdź coś co poprawi Ci humor. Po pewnym czasie zbudujesz nowy nawyk.
- Twoja dieta powinna być różnorodna i zbilansowana. Kiedy regularnie się odżywiasz, a posiłki są zróżnicowane, kolorowe i sprawiają Ci przyjemność, jest zarazem mniejsza szansa na to, że zaczniesz podjadać. Z pomocą w tym kroku przychodzi catering dietetyczny. Dzięki tej opcji, codziennie otrzymasz gotowe posiłki na cały dzień! To sprawi, że nie będziesz głodny i nie będziesz musiał poświęcać czasu na ich przygotowywanie, posiłki zaś będą bardzo różnorodne. Troszczymy się o zdrowy catering i codziennie przygotowujemy dla Ciebie nowe posiłki z kuchni polskiej, włoskiej, azjatyckiej i innych.