H
M
S
b6

Dieta 8 godzinna, okienkowy sposób na wiosenne liczenie kalorii

“Dieta bez diety” coraz częściej tak określana jest dieta ośmiogodzinna. Co to jest dieta okienkowa i czy na pewno to tylko dieta odchudzająca? Niezależnie jaką nazwę spotkasz, chodzi o ten sam sposób żywienia. Forma jedzenia, która zakłada, że zapanujesz nad swoim apetytem, a kolejnym śniadaniom obiadom i kawom mówisz: teraz jest Twój czas.

Dieta 8 godzinna, czyli wiosna bez wyrzeczeń i liczenia kalorii?!

Dieta okienkowa opinie zbiera coraz lepsze. To odchudzanie bez wielkich rezygnacji i wyrzeczeń. Takie, które proponuje też regenerację organizmu, a sposób odżywiania jest po prostu atrakcyjny. Dieta z przerwą 16 godzinną polega na jedzeniu posiłków w ciągu ściśle określonego czasu, co określane jest wdzięczną nazwą – okienka żywieniowego.

Charakter dieta ma dość prosty. Jest odmianą diet IF (Intermittent Fasting), co oznacza nic innego jak post przerywany.

Dieta 8 godzinna, czyli jak działa ten mechanizm?

Na czym polega dieta okienkowa? Odpowiedź jest prosta jak jej mechanizm działania: posiłki spożywasz w wybranych ośmiu godzinach na dobę, przez pozostałe 16 godzin wstrzymujesz się od jedzenia. Brzmi przerażająco?

Strach ma wielkie oczy. Każda dieta jest dla Ciebie, nie Ty dla diety, więc możesz ją zracjonalizować do swoich potrzeb i trybu dnia.

Autorzy diety okienkowej dają Ci fory.

Dieta 8 godzinna dopuszcza inne okresy żywieniowe. Autorzy diety i dietetycy najczęściej proponują inne, również racjonalne ramy postu przerywanego:

  • 14 na 10 – przez 10 godzin doby masz okienko żywieniowe, a przerwa trwa 14 godzin;
  • 20 na 4 – to odmiana dla konsekwentnych i odważnych. Post trwa 20 godzin, a czas na spożycie posiłków to 4 godziny. W tej wersji diety okienkowej mocno docenisz smaki i zapachy;
  • Propozycja 24 na 7, czyli 24 godzinny post stosowany raz w tygodniu;
  • Wersja 48 na 5 – wersja dla bardzo wytrwałych, bo ten układ proponuje jedzenie przez 5 dni w tygodniu, pozostałe dni objęte są postem.

Powiedzmy sobie konkretnie – ile można schudnąć na diecie okienkowej?

Twórcy diety, ale też fachowcy w dziedzinie zdrowego i racjonalnego odżywiania mówią wprost: niezależnie od wybranej opcji, dieta 8 godzinna dobrze działa na organizm i utratę zbędnych kilogramów… o ile faktycznie trzymasz się jej zaleceń i nie pozwalasz sobie na romans z pączkiem czy szarlotką. Tak, to dieta dla wiernych i lojalnych.

Ci, którzy ją poznali dzielą się pozytywnymi opiniami. Na podstawie wywiadów i relacji w ciągu jednego miesiąca dieta 8 godzinna powoduje, że redukcja masy ciała waha się od 5 kg do nawet 10 kg.Dieta okienkowa opinie zbiera pozytywne, ale pamiętaj, to nie jest tzw. dieta – cud, a, ilość zrzuconych kilogramów zależy od danej osoby, jej stanu zdrowia, przestrzegania zasad diety. Dieta 8 16 nie działa bez Twojej silnej woli.

Co jeść? Dieta ośmiogodzinna w praktyce.

Dieta okienkowa efekty przyniesie Ci mniej więcej po miesiącu. Organizm się wyreguluje, toksyny opuszczą komórki, a Ty obserwuj znikające kilogramy. Nie tylko waga zaczyna spadać, ale też poprawia się Twoje samopoczucie, maleje ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dieta okienkowa ma duuże plusy.

Oprócz tego, że przez 8 godzin w trakcie okna żywieniowego możesz jeść w zasadzie wszystko i nie musisz rezygnować z ulubionych potraw, warto, żebyś przemyślał, co ląduje na twoim talerzu.

Chcesz schudnąć? Przestrzegaj zasad zdrowego żywienia, bo to spalanie dostarczonych kalorii powoduje znikające kilogramy. Poniżej przypomnimy Ci kilka niezbędnych zasad:

  • wprowadź do Twojego menu produkty z pełnego ziarna,
  • spożywaj duże ilości warzyw i owoców i zwróć uwagę, że kolejność nie jest tu przypadkowa. Warzywa powinny być na pierwszym miejscu,
  • zadbaj o dobre źródła białka: jajka, mięso (drób dobrej jakości, chuda wołowina, cielęcina), ryby, chudy nabiał,
  • nie rezygnuj ze zdrowych tłuszczów i jedz: oleje roślinne (olej lniany, oliwa z oliwek), pestki, orzechy nasiona,
  • nawadniaj organizm, czyli pij niegazowaną wodę mineralną, herbaty ziołowe, owocowe, zielone,
  • pamiętaj o właściwościach przypraw i ziół, to one wspierają trawienie i wspomogą odchudzanie.

Dieta 8 godzinna, tak jak każda inna, nie toleruje fast foodów, dań wysoko przetworzonych, cukru, nadmiaru soli, smażonych dań i przekąsek, kawy, używek i alkoholu.

No i w ramach wspomagania zawsze mile widziana jest odrobina aktywności fizycznej.

Czy dieta 8-godzinna jest dobra dla zdrowia?

Dieta 8 godzinna to dość bezpieczny, zbalansowany sposób odżywiania. To nie jest jedna z TYCH restrykcyjnych diet eliminacyjnych. W diecie okienkowej dostarczone są wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Od standardowej, tradycyjnej diety odróżnia ją jedynie czas spożywania posiłków.

Jednak, jeżeli Twój stan zdrowia ma szczególne wytyczne i towarzyszy Ci np. insulinooporność, cierpisz na zaburzenia odżywiania, to zanim skusi Cię wiosenna “dieta bez diety”, skonsultuj to z Twoim lekarzem.

W niektórych przypadkach schorzenia wymagają specjalistycznego żywienia, a to nie zawsze współgra z wiosenną chęcią schudnięcia i zmian w żywieniu, jakie proponuje dieta ośmiogodzinna.

Czysta Micha - Catering dietetyczny

Czysta Micha to dynamiczna firma cateringowa, dedykowana promowaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie naturalnych, odżywczych posiłków. Koncentrujemy się na eliminacji przetworzonej żywności, wykorzystując wyłącznie świeże składniki bez konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy.

Najpopularniejsze diety

Najnowsze wpisy

Zamów teraz

Nie zwlekaj – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z naszym wyjątkowym cateringiem dietetycznym Czysta Micha!