H
M
S
b10

Jak jeść modnie? Dobre diety, które podbijają salony.

Tak, moda dotyczy potraw. Restauracje coraz częściej zaskakują propozycjami na podstawie aktualnie popularnych diet. A dietę odchudzającą traktuje się jak inspirację do gotowania. Lunche i spotkania firmowe zyskują nowe oblicze.
Jak się w tym odnaleźć? Jak zabłysnąć w towarzystwie na szkoleniu? Czy istnieją najlepsze i najgorsze diety?
Przedstawiamy najpopularniejsze diety odchudzające i inspirujące sposoby zdrowego odżywiania. Mogą sporo namieszać w Twoim spojrzeniu na nawyki żywieniowe. Poszerzą wiedzę o smakach, zapachach, właściwościach składników odżywczych.

Klimatarianizm – planeta ziemia na dobrej diecie.

Diety odchudzające z myślą o planecie to już nie tylko wegetarianizm. Młodszą, modną siostrą diet roślinnych jest klimatarianizm. Celem tej diety, oprócz procesu odchudzania i spadku wagi jest… redukcja śladu węglowego!

Klimatarianie wybierają produkty spożywcze czy dania kierując się nie tylko składem. Ważna jest świadomość pochodzenia składników i świadomy sposób odżywiania. Liczy się to, jaką drogę składnik przebył, przed tym, kiedy trafił do sklepu, czy na stół. Tym samym jaki ślad węglowy pozostawił podczas produkcji i transportu, niezależnie czy jest to mięso, czy produkty pełnoziarniste.

Nie ma tu sztywnych zasad i liczenia najmniejszej ilości kalorii. Zmiana nawyków żywieniowych oparta jest o dbanie o planetę.

Klimatarianie stawiają na lokalne produkty, uprawiane ekologicznie i tradycyjnie. To też dobra dieta dla tych, którzy chcąc rezygnować z mięsa, stawiają na roślinne produkty. Czy w tym przypadku można mówić o diecie odchudzającej ?

Dieta Weight Watchers – popularna dieta i strażnik wagi.

Ten rodzaj żywienia uważany jest za bardzo bezpieczną dietę. Inaczej mówi się o niej dieta punktowa. Dlaczego ma tak wielu zwolenników? Bo podstawą jest model żywieniowy oparty na tym, na czym opiera się każda zbilansowana dieta, czyli deficycie kalorycznym.

Ta dieta, to też dobra zabawa. Cały proces prowadzenia opiera się o spersonalizowany system punktowy (SmartPoints) i aplikację. Obiady, śniadania i przekąski wpisujesz do apki. To ona monitoruje postępy i dba o cel.

Co ciekawe, dzienna suma punktów ustalana jest indywidualnie. Do ustalenia niezbędne są 4 czynniki:

  • wiek,
  • płeć,
  • masa,
  • wysokość ciała.

To dobra dieta odchudzająca dla tych, którzy nie lubią liczyć kalorii i zastanawiać się jakie i ile posiłków mogą zjeść, jak ma wyglądać aktywność fizyczna. Tu pomaga technologia. W tej diecie nie ma zakazu spożycia produktów. Masz chęć na dżem? Nie ma sprawy, a aplikacja obliczy Ci kaloryczność na nowo.

Tym samym dieta i aplikacja, zachęcają do korzystania z produktów pełnych niezbędnych składników odżywczych, czyli: pełnoziarnistych chlebów, chudych białych serów, czy mięsa z indyka.

To też skuteczna dieta odchudzająca dla miłośników owoców i warzyw (większości z nich przypisano w apce 0 punktów).

Twórcy Weight Watchers gwarantują, że utrata wagi jest racjonalna. To od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo, a to spadek, który wyklucza efekt jojo.

Dieta paleo – dobra dieta dla pierwotnych instynktów.

Nazwa tej diety to skrót od paleolitu, czyli czasu, w którym człowiek nie jadł tak jak współcześnie. Ta modna i popularna dieta wiąże się z żywieniem, najbardziej zbliżnym  do tego, sprzed około 2,5 miliona do 10 000 lat.

Inne nazwy to: dieta epoki kamienia, dieta łowców-zbieraczy, dieta jaskiniowców. Więc, jeżeli czujesz w sobie pierwotną naturę, ta dieta może być dla Ciebie.

Nie jest to dobra dieta dla tych, którzy są fanami deserów i potraw smażonych. Dieta paleo opiera się o spożywanie: dziczyzny, warzyw korzeniowych, ryb, owoców, bulw, jajek. Wszystko powinno być naturalne, mało przetworzone i bez cukru. Nie znaczy to, że w tej diecie zachowujesz się jak Gollum z „Władcy pierścieni” i masz jeść surową i nieprzyprawioną rybę.

W paelo zadbaj o prostą obróbkę termiczną i wykorzystaj np. tajską technikę stir fry, czyli szybkie smażenie w woku, z małą ilością tłuszczu.

Brzmi nieźle. Dieta zdrowa, szybko, z nutką pierwotności i orientu. Warto zaznaczyć, że ten sposób żywienia to stanowczo dieta niskowęglowodanowa. Może więc odpowiadać za niedobory w organizmie i czasami należy suplementować np. składniki mineralne, czy zdrowe tłuszcze, które eliminowane są wraz z odstawieniem niektórych produktów.

Dieta DASH, czyli dobra dieta odchudzająca dla cholesterolu.

Dieta DASH zdobyła popularność, bo świetnie reguluje cholesterol. To też niezły sposób żywienia dla tych, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym.

Osoby komponujące posiłki zgodnie z założeniami DASH, wybierają głównie produkty i składniki o małej zawartości sodu, dbając o dużą zawartość: potasu, magnezu i wapnia w produktach. Zatem, o co opierają proces odchudzania Ci, którzy korzystają z DASH? W ich codziennym jadłospisie znajdują się: chude twarogi, warzywa, owoce, ryby i pełnoziarniste produkty.

To dieta o niskiej zawartości węglowodanów i z małą ilością mięsa. Również dlatego DASH jest jedną z lepiej ocenianych diet pod kątem wpływu na środowisko. Wraz z dietą śródziemnomorską zaliczana jest do jednych z najzdrowszych diet na świecie.

Wegetarianizm, weganizm, czy peskatarianizm – zdrowa dieta odchudzająca dla roślinożerców?

Każda z nich jest dobra dla fanów kolorowych sałatek. Nie noszą znamion jakie ma idealna dieta odchudzająca. Bo nią nie są. Najpopularniejszy na świecie jest wegetarianizm, który eliminuje mięso, w tym ryby oraz owoce morza, ale wegetarianie spożywają sery, jaja.

Wegetarianizm zyskał kolejne odmiany. Jedną z nich jest witarianizm. To w zasadzie nie dieta, a filozofia życia. Witarianie nie jedzą niczego, co wymaga zabicia żywego stworzenia i nie sięgają po produkty, które wiążą się z jakąkolwiek krzywdą dla zwierząt. Eliminują mięso, ale też jaja, czy miód.

Peskatarianie jedzą właściwie to samo, co wegetarianie, z tą różnicą, że do swego menu  włączają ryby i owoce morza. Dieta śródziemnomorska i peskatarianizm są bardzo zbliżone.

Moda wśród diet odchudzających XXI wieku ewoluuje w filozofie życia, a to nieustające wyzwanie dla branży gastronomicznej.

Czysta Micha - Catering dietetyczny

Czysta Micha to dynamiczna firma cateringowa, dedykowana promowaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie naturalnych, odżywczych posiłków. Koncentrujemy się na eliminacji przetworzonej żywności, wykorzystując wyłącznie świeże składniki bez konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy.

Najpopularniejsze diety

Najnowsze wpisy

Zamów teraz

Nie zwlekaj – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z naszym wyjątkowym cateringiem dietetycznym Czysta Micha!