Kuszące zdrowie odżywianie i mamiące suplementy diety.

Suplementy diety wraz z rozpoczęciem wiosny wkraczają zdecydowanym krokiem na arenę jadłospisów i stanowią stały punkt zdrowego trybu życia. Rywalizując ze świadomym zdrowym odżywianiem. Co roku wraz z wiosną rozpoczyna się wyścig o pierwsze miejsce.
Team 1: uzupełnienie diety w formie kapsułek z, podobno, zamkniętymi w nich wyciągami składników mineralnych.
Team 2: witaminy z nowalijek, marchewki i właściwego odżywiania.
Suplementacja diety trzyma się mocno, ale czy na pewno ma pozytywny wpływ na Twój organizm i czy on Ci za to podziękuje? Może jednak lepiej wybrać naturalne składniki i dobrze znaną marchewkę?Porównajmy możliwości.

Czy istnieją zdrowe suplementy diety?

Zdrowie odżywianie od kilkunastu lat prezentuje nową twarz. Spojrzeliśmy w mamiące oczy jakie ma suplement diety i się zakochaliśmy. Jak wiadomo, miłość bywa ślepa, więc pytamy:

co to jest suplement diety?

Suplement diety to środek spożywczy. Ma długą definicję, której nie warto tu przytaczać. Można ją zawęzić do jednego zdania: to środki spożywcze, (nie są produktami leczniczymi), których celem jest uzupełnienie normalnej diety w wyjątkowych sytuacjach. Mają postać kapsułek, pigułek, kropli, czasem żelek, lizaków.

Cel suplementów diety? Bilans niedoborów w diecie. Czyli warto stosować suplementy diety jeżeli, z jakiegoś powodu zdrowotnego, masz deficyty np. składników mineralnych.

Naturalne suplementy diety.

50 % Polaków uważa, że suplementy diety podlegają takim samym standardom jak leki. Nic z tego. Suplementy nie są tak regulowane i badane, bo nie są lekami.

W odróżnieniu od leków, zażywanie większości suplementów nie daje prawie żadnych korzyści zdrowotnych, a niektóre suplementy diety należałoby zakwalifikować jako szkodliwe. Głównie dlatego, że zdrowe odżywianie organizmu nie wymaga suplementacji.

Na rynku znajdziecie ogromną ilość suplementów diety różnego pochodzenia. Największym zaufaniem obdarzone są tzw. nutraceutyki, czyli naturalne suplementy diety.

Czy potrzebny Ci suplement diety?

Jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Tej zasadzie podlega przyjmowanie zarówno syntetycznych i naturalnych suplementów diety. Wiesz, że można przedawkować witaminy z grupy d, a nawet niewinny β-karoten?!

Co prawda, akurat ten nadmiar nie jest tak znamienny w skutkach, ale zbyt dużo tego składnika, który nasz organizm przetwarza w witaminę A, może zaburzyć perystaltykę jelit , a skóra może nieco zżółknąć.

Wiosenne porządki, czyli zamień suplementy diety na zdrowie odżywianie.

Nic złego w tym, że jesteś fanem kapsułek i pigułek, a wiosną do dobrego samopoczucia potrzebujesz dodatkowego magnezu, ale namawiamy żeby w pierwszej kolejności zadbać o bardziej tradycyjne formy przyswajania witamin i minerałów.

Cóż… nasze organizmy wciąż są na etapie rozwoju człowieka pierwotnego i lepiej wchłaniają to, co nazywamy jedzeniem, czyli postać śniadania, czy obiadu.

Na szczęście nie musimy już polować, ale dobrze jest znaleźć czas na wiosenne zdrowe jedzenie. Przecież więcej czasu na świeżym powietrzu, zaostrza apetyt. Żal nie skorzystać z takiej okazji kiedy kusi naturalny karoten z marchewki, czy żelazo ze szpinaku.

Dlaczego zdrowe odżywianie, a nie suplementacja diety?

O jednym już wspomnieliśmy, organizm lepiej przyswaja składniki, a to podstawa prawidłowego funkcjonowania. Zjadamy cały wachlarz różnych substancji wykazujących efekt odżywczy i minerałów, które transportują inne i powodują lepsze wchłanianie.

Przykład: żelazo. Można suplementować. Trzeba, kiedy masz anemię, ale czy wiesz, że bez środowiska kwaśnego będzie słabo przyswajane. Więc kolejny krok to witamina C – można suplementować, ale czy nie łatwiej i przyjemniej zjeść sałatkę z dodatkiem świeżego szpinaku i papryki?

Kolejny aspekt – przecież musisz jeść i mieć uczucie sytości. Uczucie głodu towarzyszy Ci codziennie, a suplementami diety po prostu się nie najesz. Poza tym kiedy się w miarę zdrowo odżywiasz i przyjmujesz jakiekolwiek pożywienie, suplementy diety to zbyt dużo określonego składnika.

Zdrowe odżywianie kontra współczesne wymagania

Balans w życiu u wielu z nas oznacza rezygnację z części zadań na rzecz tych istotniejszych. Niestety, często ofiarą pada zdrowe odżywianie i domowe gotowanie. Komu chce się stać przy garach, kiedy można spędzić czas z przyjaciółmi, czy dzieckiem?

Rzucimy na to nowe światło: zdaj sobie sprawę, że stanie przy garach to dbanie o Ciebie. Przecież to, że nie jesz śniadania, „wrzucasz” coś na szybko nie działa na Twoją korzyść.

Organizm jedzie na tzw. oparach i sięgasz po… suplementy diety. Jakoś się trzymasz, ale to , nie ma nic wspólnego z dbaniem o Ciebie. I co z tego, że chodzisz na siłownię, jak Twój metabolizm szaleje i magazynuje?

Jak się zdrowo odżywiać – bach cooking.

Jakie się zdrowo odżywiać w tych szalonych czasach? Doskonały sposób, który stosowały nasze babcie, dziś nosi nową nazwę bach cooking. Jeżeli Twoją największą codzienną zmorą jest myśl „co na obiad”,  to  właśnie to rozwiązanie przychodzi z pomocą.

To nic innego jak przygotowywanie  i gotowanie większych porcji różnych produktów i dań, które potem towarzyszą Ci codziennie. Oczywiście, niezbędna jest zamrażarka i poświęcenie  kilku godzin w weekend. Jednak to jest odpowiedź na pytanie: jak nie rezygnować ze zdrowej codziennej diety, przemycać składniki odżywcze i wykluczyć suplementy diety.