H
M
S
b14

Modna dieta bezglutenowa. Mit o glutenie

Gluten… białko roślinne, które ma smak. Gluten to dobre wspomnienia z dzieciństwa. To on smakował nam w bułkach… to on powodował, że świeży chleb smakował jak żaden inny. Czy ten sam gluten odpowiedzialny był za wszystkie bóle brzucha i trudności w trawieniu? Przyjazny, smakowity, czy jednak podstępny i wrogi? Czas na prześwietlenie mitów o glutenie.

Czym i gdzie jest gluten ?

Gluten to kompleks białek głównie gliadyn i glutenin, które zawarte są w zarodku ziaren pszenicy, a także innych zbożach, między innymi:

  • pod postacią awenin w owsie,
  • sekalin w życie,
  • hordein w jęczmieniu.

Gluten składa się z dwóch różnych form: gliodenu białkowego i glutenu. Obie frakcje mają podobne proporcje w ziarnach białych. Czyli gdzie szukać glutenu? W Polsce można śmiało stwierdzić – wszędzie. Produkty zbożowe to główne źródło glutenu w pokarmach.

Czysty gluten przypomina gumę do żucia. To dzięki temu struktury ciast mogą uzyskać sprężystość.

Co ciekawe gluten w zasadzie wyhodował współczesny człowiek. Białko występowało w śladowych ilościach w dzikich zbożach. Kilkaset lat temu mogliśmy mówić o istnieniu zbóż naturalnie bezglutenowych.

Oryginalne podpłomyki uzyskiwane z pierwotnych zbóż były twarde i kruche, a przecież to gluten zapewnia puszystość i elastyczność, która jest tak ceniona we współczesnym pieczywie.

Mity o diecie bezglutenowej.

Temat diety bezglutenowej wszedł do top 10 badań nad żywieniem. Budzi ona wiele kontrowersji, co jest spowodowane doniesieniami sugerującymi udział glutenu w powstawaniu wielu chorób. Nie bez znaczenia jest też po prostu agresywny marketing w mediach.

Trzeba jednak rozprawić się z mitem i negatywnym wizerunkiem glutenu, bo ktoś po prostu zrobił mu czarny PR.

Powszechną plotką o glutenie jest, że: gluten = przyrost masy ciała, problemy z trawieniem i wiele chorób. Czy to na pewno plotka i mit?

Faktem jest, że gluten faktycznie uszkadza pracę kosmków jelitowych u wszystkich. Jednak dbanie o odpowiednie ilości glutenu w diecie nie są niebezpiecznie, jeśli nie jest stwierdzona nadwrażliwość na gluten (celiaklia).

U osób zdrowych ścisła dieta bezglutenowa może odpowiadać za wahania masy ciała i zarówno być odpowiedzialną za spadek i przyrost masy ciała. Może też powodować problemy zdrowotne. Jak prowadzić ograniczoną dietę bezglutenową?

Produkty bezglutenowe ze znakiem przekreślonego kłosa

Produkty, o których mówimy, że są bezglutenowe to nie takie, które nie zawierają glutenu. Zawierają, ale poniżej normy. Zawierające gluten produkty zbożowe mają zazwyczaj nasycenie wynoszące 0,1 mg/kg. Produkty te są często etykietowane jako te, które nie zawierają glutenu. W celu identyfikacji produktów bezglutenowych powstało wymaganie oznaczenia ich.

Jeśli nie masz celiakii możesz korzystać z produktów uznawanych za bezglutenowe, ale nie oznaczonych. Są to zazwyczaj produkty, które zawierają śladowe ilości glutenu.

Natomiast w przypadku alergii na gluten potwierdzonej medycznie zwróć uwagę na produkty ze znakiem przekreślonego kłosa. Jednym z nich jest certyfikowany owies bezglutenowy.

Jest cała lista produktów tak oznaczonych, które zostały zatwierdzone w Polsce przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią oraz na diecie bezglutenowej. Jest to kasza jaglana, płatki śniadaniowe kukurydziane, czy gryka, a więc również kasza gryczana.

Dieta bezglutenowa, a odchudzanie.

Dlaczego osoby stosujące dietę bezglutenową łączą ją z odchudzaniem? Proste. Nie chodzi o spożycie glutenu, ale o ograniczenie spożywania wysoko kalorycznych produktów węglowodanowych. Jeżeli kluczem diety eliminacyjnej jest gluten, to jest to jednocześnie eliminacja tuczących pokarmów takich jak: pieczywo pszenne, makarony, bułki i produkty z mąki pszennej. Zatem mitem jest że gluten odpowiada za nadwagę. TO NIE ON!

Celiaklia to uczulenie na produkty zawierające gluten

Nietolerancja glutenu zachodzi w naszych jelitach. Powiedzmy wyraźnie:

nietolerancja glutenu to nie jest mit!

Choroba ta jest stwierdzana u coraz większej ilości ludzi na świecie. Jak to działa?

Celiakia jest chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji na spożyty gluten u osób genetycznie predysponowanych. Jak zachowują się jelita osób z celiakią po spożyciu glutenu?

Gluten działa w taki sposób, że doprowadza do nieszczelności jelit. Właśnie w taki sposób białka, które nasz organizm traktuje jak “wroga”, mogą dostać się do krwiobiegu. Białka w ten sposób mogą rozprzestrzenić się w całym organizmie, który uruchamia mechanizmy obronne – zazwyczaj to jest podstawą chorób.

Białka mogą trafić między innymi do stawów powodując reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęstsze są jednak bóle brzucha, wzdęcia, u dzieci zaburzenia wzrostu oraz choroby, związane z zaburzonym wchłanianiem składników mineralnych i pokarmowych (niedokrwistość, osteopenia, osteoporoza).

Zasady diety bezglutenowej – jak żyć, jak jeść?

Chorzy na celiakię muszą przede wszystkim:

  • czytać etykiety,
  • kupować żywność oznaczoną jako bezglutenową.

Nie jest to tak przerażające, ale gluten w Polsce to w zasadzie wszystkie produkty przetworzone, a nawet te, które uchodzą za surowe np. paczkowane mięso mielone.

Jeśli nie masz celiakii, a chcesz unikać glutenu, to wystarczy, że ograniczysz spożycie glutenu, a nie go wyeliminujesz. Najwięcej glutenu zawierają oczywiście produkty zbożowe, ale odstaw, też tanie żółte sery, konserwy mięsne.

Do produktów, zawierających niewielkie ilości glutenu należą: kukurydziane płatki śniadaniowe, które zawierają słód jęczmienny, produkty wytworzone ze zbóż naturalnie bezglutenowych, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia glutenem już na etapie wzrostu zboża (taka sytuacja zachodzi w przypadku owsa).

Dla osób z celiakią zasady są dużo bardziej zaostrzone i niezbędne jest czytanie etykiet produktów. W wielu z nich są obecne śladowe ilości glutenu, a dla osób z alergią na gluten nawet takie ilości mogą być niebezpieczne. Na szczęście istnieje cała lista produktów bezglutenowych, smacznych i bezpiecznych są to m.in.: płatki ryżowe, komosa ryżowa, ciastka upieczone z mąki kokosowej, kefiry maślanki i naturalne produkty mleczne, mleko świeże, czy nasiona roślin strączkowych.

Mitem jest, że gluten jest niezdrowy. Jest pyszny i nie .tak straszny jak go malują.

Jak w każdym przypadku trzeba zachowywać zdrowy balans w jego spożywaniu i opierać się na wiedzy o zdrowiu.

Czysta Micha - Catering dietetyczny

Czysta Micha to dynamiczna firma cateringowa, dedykowana promowaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie naturalnych, odżywczych posiłków. Koncentrujemy się na eliminacji przetworzonej żywności, wykorzystując wyłącznie świeże składniki bez konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy.

Najpopularniejsze diety

Najnowsze wpisy

Zamów teraz

Nie zwlekaj – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś z naszym wyjątkowym cateringiem dietetycznym Czysta Micha!